Slujbă misionară în Parohia Ceir - Todireni

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 19, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Credincioşii Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani au continuat duminică, 16 septembrie 2018, itinerariul lor prin comunităţile ortodoxe misionare ale Protopopiatului Botoşani. Astfel, însoţiţi de preotul paroh Petru Fercal, misionar protopopesc al Protopopiatului Botoşani, cei 120 de creştini ortodocşi au ajuns în Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” - Ceir - Todireni, Protopopiatul Botoșani, judeţul Botoşani, păstorită de preotul paroh Ciprian Onu. „Am stabilit o slujbă misionară pentru a intensifica viața duhovnicească din Parohia Ceir. Astfel, cu un grup de 120 de persoane de la parohia noastră ne-am deplasat cu 22 de mașini lîn satul Ceir. Împreună cu preotul paroh și cu enoriașii din parohie, am săvârșit slujba Paraclisului Maicii Domnului. În cuvântul de învățătură, am subliniat importanța mărturisirii dreptei credințe și ocrotirea familiei binecuvântată de Dumnezeu de la începutul creației, formată din bărbat și femeie, pentru a da naștere copiilor și ridicată la rang de Sfântă Taină de Mântuitorul nostru Iisus Hristos la Nunta din Cana Galileii. Apoi am arătat cât de folositor este ca parohiile care se confruntă cu diferite probleme să fie vizitate de creștini din alte parohii, spre a se ruga împreună și a se ajuta reciproc”, a relatat preotul Petru Fercal. Pentru a marca importanța împlinirii a 100 de ani de la Unire (Centenarul), Corul misionar „Sfântul Ioan Botezătorul” Botoșani, format din 50 de persoane, dirijat de Gheorghe Bulboacă, a prezentat un buchet de cântări patriotice. A urmat agapa creștină, pregătită și oferită de enoriașii de la Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul”, la care au participat toți cei prezenți. În mod special, s-a oferit o atenție deosebită celor în vârstă, care au trăit cu multă emoție aceste momente. „Atât părintele paroh Ciprian Onu, cât și creștinii din parohie, au admirat dragostea și râvna grupului venit de la Botoșani și au mărturisit că într-adevăr astfel de momente reprezintă o încurajare și un ajutor în a lupta cu greutățile și a le depăși cu nădejde”, a mai adăugat preotul Fercal. În Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” este ridicată o bisericuță în cimitir, unde se oficiază toate slujbele. Parohia este formată din 77 familii de ortodocși, din care 29 sunt văduvi, cu o situație materială deosebit de precară. Tot aici sunt aproximativ 50 de familii de penticostali ce au casă de adunare. Părintele paroh împreună cu doamna preoteasă se străduiesc ca în fiecare duminică și sărbătoare să asigure desfășurarea slujbelor după rânduială și se implică activ în lucrarea administrativă a parohiei.