Seară de priveghere în cinstea Sfântului Sfinţit Mucenic Elefterie şi a Sfintei Antia, mama sa

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 11, 2017

Evenimentul se înscrie într-o serie de activităţi care au ca obiective evidenţierea sfinţilor ce au în vieţile lor elemente care ţin de domeniul pro viaţă, promovarea subiectelor pro vita în rândul credincioşilor din parohii, precum şi alcătuirea şi dezvoltarea de grupuri de acţiune pro vita în parohii.

Programul serii de priveghere va cuprinde:

• lectură din sinaxar a vieţii Sfântului Sfinţit Mucenic Elefterie şi a Sfintei Antia, mama sa,
  • un cuvânt duhovnicesc despre viaţa curată şi jertfelnică, susţinut de părintele Constantin Sturzu, urmat de o sesiune de întrebări şi răspunsuri,
  • şi Slujba de Priveghere în cinstea sfinţilor prăznuiţi (Vecernie, Litie, Utrenie).

Sfantul Elefterie s-a născut în Roma într-o familie de nobili creştini. De mic a rămas orfan de tată fiind crescut numai de mama sa, Antia, care, potrivit tradiţiei, fusese botezată de către Sfântul Apostol Pavel. Aceasta a încredinţat creşterea şi educaţia singurului ei fiu lui Anichit, Episcopul Romei. Văzând marile daruri ale lui Dumnezeu care luminează sufletul copilului, episcopul l-a hirotonit diacon la vârsta de cincisprezece ani, preot la vârsta de optsprezece ani, şi episcop al Iliricului la vârsta de douăzeci de ani. Sfântul Elefterie şi Sânta Antia, mama sa, au fost martirizaţi prin decapitare sub împăratul roman Adrian.

Pro Vita Iaşi este un departament al Sectorului de Misiune din cadrul Arhiepiscopiei Iaşilor care funcţionează din anul 2011 şi are ca misiune salvarea, protejarea şi îmbunătăţirea vieţii. Proiectele principale se concentrează în jurul informării şi consilierii tinerilor, ajutorarea femeilor însărcinate aflate în dificultate, salvarea copiilor de la avort şi sprijinirea familiilor cu mulţi copiii. Mai multe detalii puteţi găsi pe www.provitaiasi.ro, şi pe pagina de facebook Pro Vita Iaşi.