Scurt istoric al bisericii Sfântul Mare Mucenic Mina din Iaşi

Istorie Decembrie 13, 2011

În anul 1812, pentru a veni în ajutorul comunităţii germane, dar şi pentru a păstra vie memoria tatălui său, fiul generalului rus Jochan Gheorg von Städter (1751-1812) a ctitorit biserica ce se află în prezent în folosinţa Parohiei Ortodoxe „Sf. M. Mc. Mina” din cartierul Păcurari al oraşului Iaşi.

Din anul 1945, pentru a fi salvată de furia postbelică de distrugere a ceea ce fusese german, comunitatea lutherană cedează folosirea bisericii parohiei ortodoxe. Din acel moment începe un amplu proces de reparaţie a bisericii: schimbarea acoperişului, refacerea tencuielilor interioare şi exterioare, schimbarea plafonului şi a pardoselii. Totodată, biserica este frumos amenajată pentru buna desfăşurare a activităţilor liturgico-pastorale ale parohiei ortodoxe. În acest sens, biserica a fost pictată în interior, fapt la care se mai adaugă şi dotarea ei cu o catapeteasmă, precum şi mobilierul şi obiectele de cult necesare.

În anul 2008, biserica noastră a primit în dar o părticică din moaştele Sfântului Mare Mucenic Mina.