Împărtășirea credincioșilor în noaptea Învierii!

Viața parohiei Decembrie 13, 2011

Pentru cei ce se împărtășesc în noaptea Învierii Domnului se citește o rugăciune specială, adaptată acestei mari sărbători a Bisericii lui Hristos:

”Stăpâne Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ne-ai învrednicit a trece vremea cinstitului și dumnezeiescului post de patruzeci de zile ... Care ne-ai arătat nouă spre închinare chipul cinstitei Tale Cruci și ne-ai dăruit să o sărutăm cu atingerea nevrednicelor noastre buze; Cel ce ne-ai învrednicit să auzim de învierea prietenului Tău Lazăr ... și să vedem mântuitoarele Tale pătimiri și să ne închinăm dumnezeieștii Tale răstigniri, suliței, trestiei, buretelui, pogorârii de pe Cruce și îngropării și să ajungem la cinstita și dumnezeieasca Ta Înviere ... Te rugăm, Stăpâne, pentru robii Tăi aceștia ... învrednicește-i fără de osândă să se împărtășească cu preacuratul Tău Trup și cu cinstitul Tău Sânge, ca, primindu-le cu vrednicie să fie părtași împărăției Tale...”